x
Internetová tiskárna – vizitky, letáky, plakáty, katalogy

JAK POUŽÍVAT MAKETY


Šéf Vám nařídil tisk složek a firemních kalendářů. Již máte nápad, v oblíbené tiskárně probíhá akce, ale... nikdy jste to nedělali nebo zkrátka oceňujete efektivní řešení? Tento text je pro Vás. Dovíte se, jak správně připravit soubor pro tisk při použití hotových maket. Nebojte, nemíním tím makety vláčků, ani Karlova mostu ze sirek. Zobrazený na snímku tilt-shift také není pohádka, ačkoliv vypadá báječně.
 

 

 

Dnes se zaměříme na výsek, jak jej umožňují tiskárny online.

 

Projekty, které jsou pokročilé z hlediska polygrafických procesů, zahajujeme od kostry – to znamená od síťky pro výsek. Vyberte si na stránce internrtové tiskárny produkt, který Vás zajímá, stáhněte si maketu pro další práci. Soubory jsou dostupné v mnoha formátech, na této etapě se rozhodnete, jakou aplikaci použijete. Doporučujeme zůstat u vektorů (Adobe Illustrator nebo Corel). Pokud tvoříte pro existující výsek, můžete projekt připravit ve Photoshopu.

 

Otevřete stažený soubor a zobrazí se Vám schéma čar, které jsou souvislé, přerušované, barevné nebo ne. Určitě se zobrazí popisy pro usnadnění práce grafikům. Jak se v tom vyznat? Navrhuji... všechny odstranit. Opravdu, hodit se Vám bude pouze čára pro řez a čáry pro lom.

 

Prvním krokem je nastavení rozměrů strany v rámci celého výseku (čáry pro řez „od nože po nůž”). Následně se nastavuje spadávka, a to podle zvoleného produktu – hodnoty by měly být uvedeny na maketách tiskárny (např. složka vyžaduje spadávku 5 mm z každé strany, kalendář s oblým záhlavím 15 mm, podobně jako pořadač). Nyní vycentrujete maketu na straně.
 


 

Formality jsou za námi, takže se budeme věnovat tomu, co máte rádi nejvíc – projektování. Zejména firemní kalendáře představují příjemné téma, no ne?... Ale, ale. Pamatujte, že i zde je třeba věnovat pozornost zejména třem technickým otázkám.

 

Jedná se o:
• pozadí správně protažené na pole spadávky;
• precizní spasování grafiky a lomů;
• texty, logo a další důležité prvky projektu min. ve 3 mm vzdálenostech od lomů a nožů.

Vše musí být sladěno, jinak výsledek může být sice zajímavý, ne však takový, jaký jsme požadovali.

 

Projekt je ukončen, nyní je chvíle na podání objednávky. Neposílejte do tiskárny otevřené soubory, pokud nehledáte zbytečné problémy. Všude je standardní PDF. Nejjistější bude připravit dvoustránkový dokument v tomto formátu, kde bude na jedné straně umístěna grafika s přiloženou síťkou pro výsek jako náhled, na další pak pouze grafika určena pro tisk bez výseku. Díky tomu tiskárna nebude mít pochyby, jak má v konečné fázi projekt vypadat.

 

Dalším způsobem je označení síťky barvou navíc. Takto bude výsek viditelný na grafice pro tisk, avšak bude přehlížen během ripování. Jak na to? Použijeme Illustrator. Za prvé, vytáhneme náš výsek nahoru nad ostatní vrstvy. Označíme všechny jeho prvky a otevřeme sekci Vzorky. Vytvoříme nový vzorek s názvem Výsek a nastavíme barvu podle libosti (nejlépe kontrastní vůči pozadí). Když máme označený výsek, určíme potisk, neboli Overprint. Pro tento účel otevřeme sekci Vlastnosti a klikáme na vybrané pole. Jak zjistíte, zda to funguje? Otevřete další sekci, a to Náhled potisku. Uvidíte čtyři kanály CMYK a další kanál Výsek, který jste utvořili dříve. Po vypnutí kanálu Výsek se objeví pouze CMYK bez „otvoru” po výseku. Pokud se objeví otvor… začínáme znova - důkladněji.

 

Druhý způsob je příliš složitý? Také si myslím. Nejlepší jsou jednoduchá řešení. Navíc tiskárny nezasahují do uzavřených souborů, takže pokud nebude možné odstranit maketu z PDF, dostanete jej zpět k provedení opravy.

 

Zopakujme si: soubor optimálně připravený pro tisk má mít formát PDF o dvou stranách. První strana: grafika s výsekem, druhá strana: samotná grafika pro tisk. Pokud objednáváte oboustranný tisk, na třetí straně bude rub.

 

Opravdu stojí za to kamarádit s maketami. V polygrafii, stejně jako v architektuře, má pořádek absolutně prvotřídní význam.
 

 

Zaručujeme nejvyšší kvalitu!