x
Internetová tiskárna – vizitky, letáky, plakáty, katalogy

Offsetový nebo digitální tisk? Který se vyplatí?


Digitální a offsetový tisk jsou dva nejčastěji používané druhy tisku v rámci obchodních záležitostí. Obě technologie mají své záporné a kladné stránky. Na co se soustředit při objednání tisku? Poradíme Vám!

Offsetový tisk se používá k tvoření materiálů, jako jsou letáky, katalogy, složky, vizitky, anebo tiskoviny a knihy. Podnikatelé volí offsetový tisk, pokud plánují reklamu ve větším měřítku. Reklamní materiály se tisknou na papír s gramáží do 350 g/m2. Někdy se používají umělé hmoty nebo kartón s vyšší gramáží. U offsetového tisku je dosahováno nejvyššího rozlišení, i když pro tisk se používá hlavně 300 dpi. Zařízení pro offsetový tisk je technologicky na vyšší úrovni, umožňuje tisk velkých nákladů v krátké době, a taktéž velkoplošný tisk.

Digitální tisk se používá pro tisk na tenčích materiálech a u menších nákladů, nebo na „personalizovaných” materiálech. Příprava obrázku pro tisk není spojena s dalšími náklady nebo prací navíc. Tisk lze kdykoliv pozastavit nebo obnovit. Většinou se používá u menších rozměrů – nejčastěji u formátů do A2+. Digitální tisk se používá, pokud se jedná o menší náklad nebo má být projekt tištěn na papíře s vysokou gramáží, nebo je požadována vysoká kvalita tisku. Max. rozlišení je 1200 dpi, běžně se však doporučuje 300 dpi, podobně jako u offsetového tisku. U obou metod tisku lze použít zušlechtění, jako je foliování, UV lak.

 

Digitální a offsetový tisk – jak to funguje?

U digitálního tisku se k naložení obrazu na nosič – papír nebo umělou hmotu (např. PVC), fólii, satén, kartón – používá pružný váleček připojený k toneru, který je osvícen během tisku. U laserového digitálního tisku speciální laser osvítí váleček s elektrostatickým nábojem a vytvoří požadovaný obraz. Jeho vytvoření následuje díky přenesení prášku z válečku na nosič, pak následuje zatavení pomocí vysoké teploty. Zde rozlišujeme i tzv. „digitální offset“, který působí podobně jako běžný digitální tisk s tím rozdílem, že díky němu je možné dosáhnout vyššího rozlišení a rychlosti tisku stejné jako u offsetového tisku.

U offsetového tisku je nosičem plochá raznice, z níž je obraz přenesen na papír (nebo jiný nosič). Offsetový tisk se používá u větších nákladů z důvodu ceny přípravy raznice. Obvykle se takto tisknou náklady od 100 ks výše. Čím je náklad vyšší, tím je jednotková cena nižší. U obou technik je důležitá příprava souboru pro tisk – zejména použití spadávek, okrajů a převedení textů do křivek.

 

Digitální tisk – přednosti a nevýhody

Digitální tisk je poněkud dražší, ale lepší z hlediska kvality tisku. Proto se používá pro menší náklady. Předností je krátká doba realizace. Není nutné používat raznici, takže příprava projektu pro tisk je kratší a levnější. Snadno lze provádět opravy a zušlechťovat, neboli personalizovat každý, i jednotlivý výtisk – u offsetového tisku tato možnost není. Nevýhodou digitálního tisku je vyšší cena, takže u větších nákladů se tato technika nevyplácí.

 

Offsetový tisk – přednosti a nevýhody

Mezi největší přednosti offsetového tisku patří nízká cena u velkých nákladů. Vysoká kvalita tisku, perfektní zobrazení i těch nejmenších prvků, možnost použití barevnosti CMYK a Pantone nebo jejich spojení – to jsou další přednosti. Nejpopulárnějšími formáty u offsetového tisku jsou B2 i B1. Nevýhodou je, že tisk menších nákladů se nevyplatí a není zde možnost personalizace. Problematický je také světlý tisk na tmavém papíře. Nutnost předchozí přípravy raznice zvyšuje náklady na tisk a prodlužuje dobu realizace. Jedná se o perfektní metodu z hlediska kvality tisku, která má specifické oblasti použití – hlavně i vyšších nákladů, jako jsou knihy, časopisy, reklamní materiály.

Digitální tisk se vyplatí u menších nákladů – nejčastěji do 100 kusů – reklamních materiálů nebo pro soukromé účely, jako jsou pozvánky nebo vizitky. Offsetový tisk je vhodný pro vyšší náklady. Každá technika zajistí tisk vysoké kvality, má však své přednosti a nevýhody, klíčovou roli zde však hraje poměr množství – cena.

Zaručujeme nejvyšší kvalitu!