x
Internetová tiskárna – vizitky, letáky, plakáty, katalogy

SOUBOR K TISKU – DĚLÁTE TO ŠPATNĚ!

 

Sabotáž, vlastní gól – můžeme tuto činnost nazývat různě, ale efekt bude vždy stejný, frustrace po obou stranách monitoru. Jak se vyhnout takzvaným „problémům z tiskárnou“, nebo-li nutností provádění úprav v již schváleném projektu? Začínáme.  

Písmena, které nebyly změněny na křivky a chybějící spadávky je jev velice častý a je způsobený nejčastěji roztržením, což je důvod, proč je v tomto článku pomineme a zaměříme se na věci zcela vědomé a schopné způsobit mnoho zbytečných problémů.  

RÁMEČKY

Např. tisk vizitek pro firmu, která se zabývá rámováním obrazů: rámeček, jako hlavní prvek návrhu přichází na mysl jako první. Aby však vizitka vypadala slušně, dejte šanci kráječi v tiskárně ať jí přesně přistřihne. 3 mm je minimum vzdálenosti od hrany, což je zárukou, že rámeček zůstane uprostřed.


RGB

Zasláním do tisku návrhu připraveného v barevném režimu RGB je ruleta. Chcete mít zničený tisk vizitek a jiných projektů? Určitě zahrajte. Každý barevný režim, jiný než CMYK je i tak převeden tiskárnou shodně s jejich profilem do prostoru CMYK. Zachovejte kontrolu nad barvami a pamatujte: Print=CMYK, Web=RGB.EFEKTY PROGRAMU COREL

Čočky, barevné přechody, skupiny stínování atd. Obohatí návrh a přidají mu zajímavý vzhled, ale taktéž mohou snadno zničit celou práci. V okně programu vypadají jak se patří, ale z tohoto místa je ještě dlouhá cesta k hotovému výtisku a co za tím jde? Může se po cestě mnoho pokazit. Bezpečným krokem je změna části grafik obsahující efekt na bitmapy v nastavení 300 ppi CMYK.

 

TEXTY VYPLNĚNÉ ČERNÍ ZE VŠECH SOUČÁSTÍ CMYK

Nástěnné kalendáře s kalendáriem černějším než-li černé? Nedoporučujeme. Pokud textu je mnoho, je složitý a napsán malými písmeny (8-12 bod), na velkém formátu, je nutné použít vyplnění C0; M0; Y0; K100. Méně znamená lépe – tištěný text jednou barvou je text zřetelný a čitelný a na tom nám přece záleží.

 

PŘEHÁŇKA S BARVENÍM

Někteří prostě mají rádi jak svět hoří... Každý podklad má své limity: papír, umělá hmota, bannery, fólie jsou schopny přijmout určité množství barvy. Např. při tisku na křídě maximální nabarvení je 350%. Pokud zadáte 400%, protože chcete aby Váš leták byl černý jako peklo, uvěřte mi, pekelně černé budou pouze výhrůžky tiskaře. Hluboká černá je součástí C50; M50; Y50; K100 – víc není třeba.  

V závislosti od podkladu, maximální nasycení barev je trochu jiná, proto jsme připravili malý tahák.

 

 

PŘÍLIŠ MALÉ PRVKY K POKRYTÍ SELEKTIVNÍM LAKEM UV

Lak je sám o sobě tekutou látkou, proto je zapotřebí dávat pozor, aby popřípadě neutonout z projektem. Lakování tenké čáry pod příjmením vizitky rozhodně není dobrým nápadem. Zvláště, když je tenčí než 0,4 mm a to z jednoduchého důvodu, tolerance chyby umožňuje chybu 0,5 mm posunutí.  

 

VÝBĚR NEVHODNÉ APLIKACE

K úspěchu vede mnoho cest. Tajemstvím je vybrat si tu správnou. Nikdo nejede pro rohlíky do obchodu velkým bílým náklaďákem, jenom jde pěšky s taškou, není to tak? Stejně tak, je to s návrhem. Jednoduchou vizitku je lepší provést v Illustratoru a ne v InDesignu. Na druhou stranu 52 stránkový katalog je úkol pro InDesign a ne pro Photoshop - a to i v případě pokud ním vládne opravdový Photoshop ninja.

 

OVĚŘTE PDF

Návrh je hotový a dokonce i schválený - úspěch! Jděte s proudem a zašlete soubor do tiskárny, ale než tak učiníte, ujistěte se ještě jednou, jaké požadavky má splňovat Váš soubor. Navštivte oddělení Pomoc na stránce své tiskárny, kde objevíte všechny pokyny, které potřebujete, aby Vaše práce vyšla přesně tak úžasně, jak vypadala na monitoru počítače.

 

OPRAVDU, TO VŠE PRO VÁŠ PROSPĚCH  

„Dobrá internetová tiskárna přijme každý soubor do tisku a zrealizuje objednávku bez námitek”. Ok. Ale máte jistotu, že nikdo bez Vašeho vědomí Vám nezavede úpravy a opravy chyb, které zamezí produkci?  

Naproti tomu profesionální internetová tiskárna má své pravidla, vyplývající z technologických možností tiskařské a vázací techniky. Provádí verifikaci souborů, podle těchto směrnic, protože záleží jí na optimálním využití možností strojů a co za tím jde i zajištění nejvyšší možné kvality tisku. Zjištěna neshoda s pokyny je vždy hlášena právě proto, aby jste mohli samostatně provést požadované opravy. Výhody nebo obtěžování? V konečném důsledku vypadá přesně tak, jak chcete než - být nevědom prováděných oprav někým jiným – zažít nepříjemného překvapení, při opakovaném tisku stejného projektu.

Zaručujeme nejvyšší kvalitu!