x
Internetová tiskárna – vizitky, letáky, plakáty, katalogy

Soubor k tisku od základu č. I

 

Návod, jak připravit soubor k tisku, se objevil již mnohokrát a na mnoha místech, proto neobjevíme Ameriku, ale doufám, že alespoň zkompletujeme a uspořádáme potřebné informace při přípravě návrhu k zaslání do tiskárny.

ORGANIZACE PRÁCE

Začneme od shromažďování materiálů a informací. Základem je samozřejmě brief od zákazníka. Předpokládejme, že pokyny jsou jasné, reálné očekávání, fotky ve vysoké kvalitě, ověřené texty, honorář uspokojivý – zůstává pouze vrhnout se do práce. Pro zajištění plynulosti prací a pohodlí, dbejte o pořádek. Otázka katalogizace Vámi prováděných zakázek je velmi individuální. Každý provádí to tak jak je mu to pohodlné, nicméně obsah uvnitř složky každé zakázky by měl se řídit jistým vzorem:

 

 • originální materiály zákazníka (texty, fotky, loga);
 • odkazy (stocky a fotky zákazníků – námi zpracované pro využití v návrhu);
 • pracovní soubory(např. Ai, CDR, Indd, PSD – živý, otevřený orgán našeho projektu);
 • soubory k akceptaci (náhledy hotového projektu, který odešleme k akceptaci zákazníkovi);
 • soubory k tisku (PDF vytvořen z poslední akceptované verze návrhu).

 

Mimochodem, stává se to velice zřídka, že první pracovní soubor je ihned finálním souborem. Jakákoliv změna provedena na přání zákazníka je nezbytné provést zápis nové verze souboru. Osvědčená metoda, aby se nesplést, je přidání na konci názvu souboru A,B,C atd. Je možné také název ve stylu *._final; *._final2; *._finitoforsure; *._finalrrrggah; *._fcukdizsh!t.

KUDY CESTA?

V této fázi musíme se rozhodnout, ve kterém programu budeme navrhovat projekt. Věčný spor mezi fanoušky Corela a příznivci Adobe nechme stranou. Veškeré programy mají své vady, ale i své výhody, v závislosti od určení a především cíle, v jakém mají být využity. Proto před zahájením každého projektu, musíme si odpovědět na otázku, na které platformě se nám bude pracovat nejpohodlněji, nejefektivněji a koncový efekt bude nejvíce předvídatelný.

 

Jednoduché činnosti jedno nebo oboustranného typu vizitka, tvoříme v Illustratoru. Větší počet stran, např. katalogy, no je úkol pro Indesign nebo – pokud nemáme jiného východiska – pro Corel. Corel není tak špatný, např. když navrhujeme velkoformátový tisk. Zase když se jedná o tisk plakátů, bude ideální Photoshop. Illustrator se hodí taktéž do více komplikovaných prací, náročných šablonu, typu aktovky a kalendáře. Je to samozřejmě velice ulehčený a obecný souhrn. Pokud máte nějaké návrhy neváhejte se nimi podělit.

 

Extra tip: pokud práce bude se často opakovat, např. je to leták z aktualizovanou co nějakou dobou nabídkou (fotky, popisy) nebo firemní vizitka ze stejnou šablonou pro další pracovníky (mění se pouze osobní údaje), je dobře pracovat v programech umožňující automatickou opravu obsahu návrhu např. InDesign nebo Photoshop.

VYTVOŘENÍ DOKUMENTU – PARAMETRY

Okno tvoření nového dokumentu vypadá ve všech programech víceméně stejně. My se podíváme blíže programu InDesign. Parametry, které nás nejvíce zajímavé jsou:

 

 • metoda konverze / vzorec – vybíráme Tisk
 • velikost - uveďte velikost, jaký má mít Váš koncový projekt např. leták 105x148mm;
 • počet stran – víme o co jde;
 • přesahy – zadejte hodnotu 2mm ( o tomto bude více v následujícím díle);
 • barevný režim – připravte návrh do tisku, vždy vybíráme CMYK;
 • rozlišení – v InDesignu a Corel tento parametr se definuje při uložení souboru do PDF. V Illustratoru a Photoshopu stanovíme hodnotu 300 ppi při vytváření dokumentu.

 

V InDesign by mělo nastavení vypadat jak níže.

 

Soubor do tisku – nastavení nového dokumentu v InDesign

 

V Illustratoru okno vytvoření nového dokumentu je víceméně stejné jak v InDesign.

 

Nový dokument v programu Illustrator.

 

S novým dokumentem v Corelu zacházíme velice podobně. Okno nastavení by mělo vypadat:

 

Soubor do tisku v Corelu. Nastavení nového dokumentu.

 

VODÍTKA

InDesign

V tomto programu při tvoření nového dokumentu můžeme nastavit okraje. Jedná se o bezpečný prostor sousední s krajem, ve kterém by se neměl nacházet žádný podstatný prvek projektu. Jinými slovy: logo, text, telefonní číslo, hlava modelky na fotce by měly být posunuty od okraje návrhu na cca 3 mm dovnitř. V jiných programech musíme si pomáhat vodítky a jejich pomocí vyznačit svou bezpečnou rezervu.

 

Illustrator

Zde se tvoří vodítka nejrychleji pomocí nástroje Obdélník. Nakreslete obdélník o rozměrech po 3 mm menší z každé strany nežli pracovní strana. Čili-že: pokud náš leták má 105x148 mm, tak obdélník by měl mít 99x142mm (105 – 3 – 3 = 99 mm; 148 – 3 – 3 = 142 mm). Umístíme ho centrálně uprostřed pracovní plochy, pomocí panelu Seřadit a stiskneme klávesnice CTRL+5 pro jednoduchou změnu na vodítka. Operaci opakujeme na druhé straně a vrstvu s naším okrajem blokujeme.

 

Corel

Pokud někdo zná, přístupný patent na rychlé vytvoření vodítka, pro bezpečné okraje v tomto programu, podělte se ním :).

 

Photoshop

Photoshop je jistou výjimkou, pokud se jedná o nový dokument. Zde nezadáváme rozměru netto a zvlášť okraje, ale stanovujeme rozměr brutto - spolu s okraji. To znamená, že výstupní velikost našich letáků bude 105×148 mm, přidáváme po 2mm z každé strany. Spolu to bude 109x152mm. Měli bychom taktéž nakreslit 2 komplety vodítek. Jedna bude určovat řez, identicky s koncovými rozměry letáku 105×148 mm. Druhý komplet vodítek, naše okraje; tyto čáry mají mít odstup po 3mm od prvního kompletu, tzn 99×142 mm.

 

 

Kreslení vodítek v Photoshopu je poměrně zdlouhavý proces. Můžeme ho provést stejně jak v Illustátoru: nakreslit obdélník a dotáhnout do něho čáry z levého a horního okraje (nejdřív musíme aktivovat pravítka – CTRL+R). Druhý způsob je využití příkazu Pohled > Nové vodítko. Tady vybíráme orientačně vertikální nebo horizontální a nanášíme hodnotu rozestupu, od levého a horního okraje.

 

Při příležitosti je zapotřebí si pamatovat, že dokument vytvořený v Photoshopu může mít maximálně jednou stranu. Proto pro dvoustranné projekty musíme vytvořit dva soubory.

 

Hodí se odpustit tuto etapu o budoucna a již poprvé, po vytvoření správného dokumentu, uložit takový soubor jako šablonu. Takovým způsobem když příště budete navrhovat leták 105x148 mm stačí, že prostě otevřete hotovou šablonu, místo od začátku pracně zadávat nastavení a hrát si v kreslení vodítek.

 

Takovým to způsobem jsme udělali pořádek v materiálech, které použijeme v projektu. Víme již v jakém programu provedeme jaký typ projektu. Naučili jsme se, jak vytvořit nový dokument o správném nastavení a to jak v InDesign, Illustratoru, Corelu nebo Photoshopu. Na konec jsme uzavřeli bezpečně okraje ve vodítkách. V dalším příspěvku se podíváme do bájných spádů a křivých textů (nezbytné i v případě pokud zákazník je chce mít prosté) a poznáme recept na povedený PDF.

Zaručujeme nejvyšší kvalitu!