x
Internetová tiskárna – vizitky, letáky, plakáty, katalogy

Tisk s dodatečnou barvou. Jak provést bílý podtisk?

 

 

Kolik barev je potřebné k získání plné palety barev v tisku? To je jednoduché, čtyři: cyan, magenta, yellow a black. Ví to každý začínající grafik a uživatel DTP. Stávají se, ale i výjimky, vedle celé řady základní palety, tiskneme taktéž dodatečnou barvou. Kdy sáhnu po dodatečnou barvu a především jak jí připravit v grafickém programu? Brzy se dozvíte.

Dodatečná barva. Kdy a proč?

Využití pětibarevného tisku je nejčastěji podmíněno druhem podkladu. Tiskařské barvy jsou polo-transparentní, co znamená, že pokud budou aplikovány na podklad jiný než-li bílý papír, smíchají se s barvou podkladu. Zatímco na průsvitných umělých hmotách vytištěné barvy budou prostě „bledší“ a celý tisk bude průsvitný, tak barevné dekorační papíry může mít již významný vliv na barevnost tisku.

Připomeňte si hru s plakátovými barvičkami v základní škole a to jak barvy se mohou ze sebou navzájem míchat a jak je aplikovat do povrchu. Samozřejmě dosažené výsledky mohou vyplývat z konkrétního úmyslu, ale předpokládejme, že chceme zachovat barvy CMYK, nezávisle od podloží.

Co teď? S pomocí nám přichází možnost tisku s dodatečnou barvou, např. bílou, která „odřízne“ nás od podloží tak, aby zbývající barvy CMYK se chovaly stejně jako na bílém papíře. Princip fungování je jednoduchý. Nejdříve je tištěná barva bílá a následně na ní jsou aplikovány jiné barvy CMYK. Jiné využití je např. tisk pouze bílou barvou na černém papíře anebo obecně na těch o tmavší barvě. Takové to spojení dovolí získat velice elegantní efekt, který zaujme nejednoho náročného zákazníka.

Možností tisku s dodatečnou barvou je velmi mnoho. Můžete taktéž vytisknout vizitku na průsvitném podkladu se všemi barvami CMYK plus bílou barvou.

Nemáte ještě souboru? Není problém – prohlédněte si, jak jednoduše vytvořit projekt ve Vašem grafickém programu.

Tutorial

Pro potřeby tohoto tutoriálu, projektujeme jeden ze vzorků,

Etapa tvoření dokumentu a přípravy projektu vypadá obdobně ve všech grafických programech.

1. Vytvořte nový dokument o požadovaných rozměrech (např. 90x50 ), plus spádavky po 2 mm. Pamatujte o základních principech přípravy práce k tisku, o které jsme psali zde: Soubor k tisku od základu č. I

2.Vytvořte si svůj návrh, ihned mějte na vědomí, které prvky chcete zvýraznit bílou barvou. V našem případě bude to logo „Coffee House” šálek a popis v dolní části vizitky.

3. Vyberte tyto objekty a následně zkopírujte a vložte je ve stejném místě na novou vrstvu. Ve Vašem projektu by nyní měly být 2 vrstvy: spodní vrstva obsahuje grafiku k tisku CMYK a nad ní vrstva s grafikou určenou k tisku bílou barvou, přejmenujme ji na White.

4. Pro tisk speciální barvou je vhodná pouze vektorová grafika ( pouze pro ní můžeme zadat barvu vyplnění). Logo a popis na vektory, ale bohužel šálek je prvek celé kompozice ve formě bitmapy. Čeká nás proto teď trochu práce – je nutno obkreslit celý šálek nástrojem Pen do požadovaného tvaru.

5. Když máme již tvar šálku, smažeme bitmapy. Na vrstvě White zůstane pouze vektorová grafika s jednotnou vyplněním v obrysu např. C15/M0/Y0/K0.

6. K tomu aby program s RIP-ováním v tiskárně správně odlišil grafiku tištěnou bílou barvou od pozůstalé, musíme vytvořit pro ní speciální barvu White ( psané velkými písmeny ). Nejjednodušeji to provést v programu Adobe Illustrator:

• Z menu vyberete Okno a následně Vzorky, aby spustit panel Vzorky:

• Vyberte všechny objekty na vrstvě White (díky tomu zůstanou automaticky vyplněny novou barvou) a následně z menu panelu Vzorky vyberte Nový Vzorek

• V oknu, které se objeví, napiš název vzorku White (i nadále povinně psané z velkého písmena)

• Změňte typ barvy ze základní na Dodatečnou barvu

• Změňte hodnotu CMYK např. na C15/M0/Y0/K0 ( pokud jste to neprovedli dříve)

• Klikněte Ok – a je to, dodatečná barva byla vytvořena!

7. V programu InDesign vypadá věc velice podobně, jako že je programe ze stejné stáje Adobe.

8. Chcete-li získat stejnou výsledek v programu Corel, je třeba provést o několik operací více. Nebojte se – i zde si poradíte bez problémů (popis pro verzi programu X5):

• Z menu program vyberte Nástroje a následně Editor palet. V okně, které se objevilo, vyberte ze seznamu Paleta uživatele a následně Nestandardní dodatečné barvy.

• Po pravé straně tohoto okna se nachází několik tlačítek – stiskněte Přidejte barvu. Objeví se další okno

• Přepněte na záložku Modely a zadejte hodnoty CMYK např. C15/M0/Y0/K0;

• Stiskněte spodní tlačítko: Přidat do palety a následně stiskněte Zavřít.

9. Pokud v průběhu tvoření nových vzorů v programech Ilustrator a Indesign byly zaznačeny objekty, budou automaticky vyplněny novou barvou. V programu Corel bohužel musíte vybrat objekty, kliknout na nářadí Vyplnění a následně vyhledat ze seznamu vzorů svojí barvu White.

10. Když všechny objekty mají již správné výplně a obrysy, zůstává již pouze zadat jim atribut Overprint ( potisk) aby „nečistily“ pod sebou vrstvy CMYK.

• V ilustrátoru vybíráme menu Okno a Atributy , a otevíráme panel. Následovně označíme Výtisk výplně a Výtisk obrysu

• V InDesignu vypadá to podobně, s takovým rozdílem, že z menu Okno vybíráme nejdříve Výstup a teprve následně z něho Atributy;

• V programu Corel, pokud máte již vybrané objekty, klikáme pravým tlačítkem myši a vybereme, Výtisk výplně a Výtisk obrysu

11. Jediné co zůstalo je uložení souboru do PDF aby mohl být zaslán do tiskárny k tisku. O tom, jak vytvořit PDF k tisku psali jsme zde: Tisknete poprvé? Soubor k tisku – základy, část II

Ověřte zda bylo zasláno vše správně.

Před objednáním a zasláním souboru k tisku do tiskárny je důležité ještě ověřit svůj projekt. Nejlepší pro tento účel bude Adobe Acrobat. Tento profesionální nástroj nabízí mnoho možností ke kontrole konečného souboru, včetně náhledu přebarvení.

1. Otevírámé PDF pomocí Acrobata a postupně vybíráme z menu Náhled > Nástroje > Tisk. Následně klikáme Výstupní náhled.

2. Přesouváme okno, které se právě objevilo, tak, aby nám nezakrylo projektu. Na začátku označíme Simuluj tisk aby se ujistit, že barva White bude tištěno pod CMYK-em

3. Vybíráme profil simulace shodně s profilem naší tiskárny např. Coated FOGRA 39 a následně oddělíte náhled základních vrstev, pro zobrazení samotné barvy White – zůstane zobrazeno černě.

4. Stejným způsobem můžete ověřit, jak budou vypadat barvy CMYK po vypnutí dodatečného White.

Tips & tricks

1. Do podtisku je vhodná pouze vektorová grafika. Pokud ve Vašem projektu se nalézají obrazy je nutno je obrýsovat do vektorového tvaru a odstranit z vrstvy White.

2. Tiskárny nedoporučují podtisk malých textů a jiných drobných prvků. Pokud ve Vašem projektu se nachází malé písmena, upusťte od jejího podtisku. Ne vždy sedí ideálně, takže bílá barva může „vyčnívat“ na okrajích písmen.

3. Speciální barva se musí přesně nazývat White ( psáno velkým písmenem). RIP v tiskárně je programován na rozlišení dodatečných barev právě v takovém-to zápisu. Barva „white“ nebo „Bily“ bude programem pominuta.

4. Tištěná grafika bílou barvou v projektu musí se nalézat nad grafikou CMYK a mít zadáno Overprint ( nadtisk ) pro vyplnění a obrys – díky tomu celý projekt bude správně vytištěn. 5. Tiskárny doporučují jednotný tisk bílou barvou. Nicméně, pokud předpokládáte, že ve Vašem projektu se objeví přechody s tónováním, tak jsou ony možné v plném rozsahu 0- 100%. Je ovšem vhodné si pomoci vzorníkem průsvitných podkladů, pro přizpůsobení projektu k požadovanému efektu.

Jak vidíte, návrh průsvitné vizitky není vůbec tak složitý, jak by se mohlo zdát. Technické možnosti nejlepších internetových tiskáren ( takových jako ViperPrint, samozřejmě ) dávají neomezenou škálu možností. Vše záleží od Vaší kreativity!

 

 

 

Zaručujeme nejvyšší kvalitu!