x
Internetová tiskárna – vizitky, letáky, plakáty, katalogy

Top 5 typů databází stock, nebo-li kde hledat fotky a grafiky vysoké kvality.

 

Obrázky nebo fotografie zdarma z platných foto bank? Existuje mnoho databází s fotkami zdarma nebo stránkami nabízejícími materiály na licenci Creative Commons (CC). Je důležité si pamatovat, že využíváním materiálů z veřejné domény nebo jiných teoreticky bezplatných grafik a fotografii obvykle platí pro nás určité omezení. V mnoha případech, je nezbytné tzv. autorské přiznání, tzn. poskytnutí informace o autorovi fotografie nebo přidání odkazu na zdroj. Často v bezplatných materiálech není nám dovoleno provádět žádných změn. Tyto omezení nejsou problematické, pokud fotografii využíváme pouze za ilustračním účelem – např. jako ilustrace do článku. Nicméně, pokud chcete využít fotografii komerčně, např. vytvořit reklamní plakát, situace se komplikuje.

 

 

 

Zdarma neznamená hůře?

Fotky nalezené v jedné z „bezplatných“ databází a označeny signaturou CC0 - bez nutnosti uvedení autora – mohou být příliš nízké kvality. V případě jejich využití, nikdy nebudeme mít absolutní jistotu, že jsme obdrželi originální materiály. Využitím fotek na licenci CC se váže s ujištěním, že je využíváme v souladu s pravidly stanovenými tvůrcem. To platí i pro části fotografie – k nimž se rovněž vztahuje zásada autorského přiznání.

 

Kontrolujte obsah licence

Využití zakoupených fotek umožňuje jejich retuš nebo úpravu shodně s preferencemi, hlavně pokud potřebujeme pouze vybraného prvku z fotky. Využití obrazu CC je velice omezené a velice zřídka můžeme dobrovolně retušovat libovolnou jeho část. Nákup fotek na komerční licenci je obzvláště důležité, pokud projekt, do kterého vytvoření budeme je využívat, chceme prodat. Ve všech stockových databázích, pokud plánujeme prodej projektu s fotkou – např. natištěnou na plakátě – můžeme velmi jednoduše získat rozšířenou licenci, která to umožňuje. Nemusíme se tehdy obávat o autorská práva. V případě komerčních projektů máme jistotu, že právní situace obrazů je jasná.

 

Kdy uvádíme autora?

Creative Commons vyžaduje od uživatelů bezplatných fotek, odkazů, získání povolení na využití, uvedení autora. V případě databáze stock, registrujeme se na stránkách, vybíráme fotky, platíme a stahujeme. Nemáme povinnost uvedení autora, vyhledávání je rychlé a fotky jsou vysoké kvality. Většinou každý obraz z databáze stock má standardní licenci, která umožňuje úpravu, retušování a využívání fotografii ke komerčním účelům – nemusíme se obávat, že jednoho dne k nám zaklepe autor fotografie s žádostí náhrady za nezákonné využití jeho fotografii na letáku.

 

 

 

 

Jak fungují databáze stock

Většinou máme dvě možnosti – nákup jedné fotografie nebo nákup měsíčního nebo ročního předplatného, které nám umožní přístup k určitému počtu zdrojů. Není problém s prováděním plateb prostřednictvím internetu – např. systémem PayPal. Než se rozhodnete využít konkrétní „stock“, stojí za to je se rozhlédnout po nabídkách nejpopulárnějších databází s fotkami, způsobů fungování a všemi dostupnými službami. Důležité je, že ne všichni autoři, ve všech bankách se vzdali svých autorských práv. V některých případech byste si měli pečlivě přečíst obsah licence. To platí zejména pro fotografie známých staveb, jako např. Eiffelova věže, nevyužijeme ji komerčně (např. firemní kalendář), pokud nevykoupíme příslušná oprávnění. Pokud bude stavba prvkem široké panorámy – tehdy funguje tzv. „svoboda panorámy“. V opačném případě fotografie musí být doplněna o schválení na využití stavby.

 

Nejlepší banky fotek

Představuje Vám náš subjektivní výběr

  • Fotolia – hlavně banka fotek vysoké kvality. Naleznete tady taktéž vektorové grafiky, ilustrace nebo videoklipy, které můžete využívat ke komerčním účelům a kreativním projektům – reklamách, brožurách, prezentacích, na webových stránkách. Měnou, kterou se platí na Fotolii jsou tzv. Kredity. Za určité množství kreditů nakoupíme fotky ve vybrané kvalitě. Můžeme se rovněž rozhodnout k subskripci. Měsíční cena za přístup k materiálům je 75 PLN s možností stahování 5 fotek v rozlišení XXL (nebo většího množství fotografii v menších rozměrech).
  • Freepik – spousta materiálů, které lze stáhnou zdarma (s přiznáním autorství) nebo na licenci premium, v rámci toho obdržíme možnost stahování materiálů bez omezení. Nalezneme zde především vektorovou grafiku a taky spoustu mockupů, které se určitě budou hodit každému profesionálnímu grafikovi k prezentování návrhů.
  • ShutterStock – veterán v oboru foto bank. Zvláštní pozornost je věnována především kvalitou materiálů. Fotografové, kteří chtějí spolupracovat s databází, musí úspěšně projít proces verifikace tím, že zašlou zkušební fotku a vyplní speciální formulář. Díky tomu uživatelé mají záruku, že obdrží fotky nejvyšší kvality.
  • Dreamstime – desítky milionů fotek, které můžete stahovat již za necelý 1 PLN. Naleznete tady rovněž materiály video a taktéž materiály audio spolu se zvukovými efekty. Dreamstime nabízí taktéž velký výběr fotografii z veřejné domény.
     
  • Pexels – jedna z největších databází fotek dostupných úplně zdarma, s možností komerčního využití bez nutnosti uvedení autorství.

 

 

 

Zaručujeme nejvyšší kvalitu!